Czasem Klienci pytają co zrobić gdy z powodu konieczności wyjazdu czy choroby rodzica nie może on przez pewien czas brać udziału w podejmowaniu decyzji dotyczących dziecka.
Załatwianie bieżących codziennych spraw np. zapisanie dziecka na wycieczkę szkolną czy odbycie rutynowej wizyty u pediatry nie wymaga zgody obojgu rodziców, a więc każdy z rodziców może w tych sprawach działać samodzielnie. Ale złożenie wniosku o wyrobienie paszportu, o zmianę szkoły, czy wykonanie określonych zabiegów medycznych wymaga zgody obojgu rodziców, chyba że jeden jest pozbawiony władzy rodzicielskiej lub jest mu ona ograniczona w tym zakresie spraw. Jeśli oboje rodzice mają pełną władzę a okresowo jeden nie może jej wykonywać rozwiązaniem problemu jest udzielenie drugiemu z rodziców upoważnienia do działania w jego imieniu.
A co zrobić gdy zostawiamy dziecko pod opieką dziadków czy znajomych ?
Możemy udzielić im upoważnienia do podejmowania określonych decyzji wobec naszego dziecka. Podstawę prawną dającą możliwość udzielania takich upoważnień stanowi treść art. 95 kodeksu cywilnego, z którego wynika domniemanie możności dokonywania czynności przez przedstawiciela, a wyjątek musi mieć podstawę w przepisach albo wynikać z właściwości czynności prawnej.
Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 13 maja 2015 r. w sprawie sygn. akt III CZP 19/15 wyjaśnił, iż niedopuszczalne jest udzielenie przez rodzica pełnomocnictwa ogólnego do wykonywania wszystkich czynności z zakresu władzy rodzicielskiej.
W pełnomocnictwie trzeba więc wskazać jakiego rodzaju czynności lub jakie konkretnie czynności w stosunku do sprawa dziecka może wykonywać pełnomocnik.
Zasadą jest więc, że to rodzice dziecka sprawują władzę rodzicielską osobiście na zasadzie wyłączności w zakresie pieczy nad osobą dziecka, zarządu jego majątkiem i reprezentacji (art. 95 § 1, art. 96 i 98 § 1 k.r.o.), ale nie jest wyłączona możliwość posługiwania się przy jej wykonywaniu innymi osobami, jeżeli takie rozwiązanie służy dobru dziecka, a rodzice nie rezygnują z decydowania o podstawowych sprawach dotyczących dziecka.
Jeśli chodzi o zabiegi medyczne to we wspomnianej uchwale Sąd Najwyższy wskazał, że przedstawiciel ustawowy małoletniego dziecka może udzielić pełnomocnictwa do złożenia oświadczenia o wyrażeniu zgody przewidzianej w art. 34 ust. 3 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (jedn. tekst: Dz.U. z 2015 r., poz. 464). Przy czym pełnomocnictwo do wyrażenia zgody na zabieg lub metodę leczenia i diagnostykę, o których mowa w art. 34 ust. 1 u.z.l.l.d., może mieć charakter zarówno pełnomocnictwa do poszczególnej czynności, jak i pełnomocnictwa rodzajowego w przypadku leczenia periodycznego, wymagającego powtarzalnych zabiegów lub diagnostyki, z tym że ich charakter musi być ściśle określony.